Hambaarstiteadus
Inimese füsioloogiat (ARFS.01.032) õpetatakse hambaarstiteaduse erialal 3. ja 4. semestril.
Ainet puudutav formaalne informatsioon on toodud TÜ õppeinfosüsteemis (https://www.is.ut.ee/pls/ois).
Inimese füsioloogia kursuse omandamise põhinõuded
1. Füsioloogiat õpetatakse hambaarstiteaduse erialal 3. ja 4. semestril. Kolmandal semestril (15 õppenädalat on igal nädalal 1-tunnine loeng ja 3-tunnine praktikum. Neljandal semestril (15 õppenädalat: ) on igal nädalal 1-tunnine loeng ja 3-tunnine praktikum. Neljanda semestri lõpus tuleb sooritada eksam.
2. Loengutel käsitletakse füsioloogia olulisemaid probleeme ning ka neid teemasid, mis on üliõpilastele suuremaid raskusi valmistanud.
3. Praktikumides tutvustatakse füsioloogia uurimismeetodite teoreetilisi aluseid ja võimaldatakse saavutada teatud vilumus nende kasutamiseks praktikas.
3.1. Esimeses praktikumis tutvustatakse üliõpilasi praktikumide kodukorra ja ohutustehnika reeglitega.
3.2. Praktikum loetakse sooritatuks siis, kui üliõpilane on teinud plaanis ettenähtud tööd, vormistanud nõuetekohased protokollid ja esitanud need praktikumi juhendavaleõppejõule. Praktikumi juhendav õppejõud teeb töö rahuldava vormistamise korral protokolli ja õppetöö päevikusse vastava märke.
3.3. Mõjuva põhjuse korral saab praktikumi sooritada ka teise rühmaga, seda rühma juhendava õppejõu nõusolekul.
3.4. Praktikumide võlgnevused tuleb likvideerida vastava praktikumi teema (veri, hingamine jne.) lõpuks puudutud praktikumi juhendanud õppejõule. Praktikumivõlglased eksamile ei pääse.
3.5. Kui üliõpilane on õppeaasta jooksul puudunud mõjuva põhjuseta 4 või enamast praktikumist, siis ei tarvitse praktikumi juhendaja teda järelevastamisele enam võtta.
4. Kontrolltööde kord ja arvestuse reeglid.
4.1. Iga suuremat füsioloogia teemat käsitleva praktikumide tsükli lõpul toimub kirjalik kontrolltöö (kokku 7 tööd) üliõpilaste teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskuste kontrollimiseks.
4.2. Kontrolltöid viivad läbi plaanis märgitud õppejõud, kes valmistavad ette küsimused, hindavad töid 10 punkti süsteemis ja märgivad punktid päevikusse. Tegemata kontrolltöö eest märgitakse päevikusse “0", mis võetakse arvesse kontrolltööde keskmise hinde arvutamisel.
4.3. Õppeaasta lõpus arvutatakse kõigi kontrolltööde ja seminaride keskmine, mis võetakse eksamil arvesse.
4.4. Kontrolltöö tuleb sooritada plaanis ettenähtud päeval. Erandjuhtudel võib kontrolltööd kokkuleppel õppejõuga vajadusel ette teha. Põhjendatud vajadusel saab kontrolltööd kokkuleppel õppejõuga teha samal nädalal teise praktikumirühmaga. (NB! Kohtade arv praktikumi ruumis on piiratud!) Kontrolltöid hiljem kirjutada või hinde parandamise eesmärgil teist korda teha ei saa. Kontrolltöö nädalal haigestunu võib esitada kahe nädala jooksul arstitõendi õppetöölt puudumise kohta ning vastav kontrolltöö keskmise hinde arvutamisel arvesse ei lähe.
5. Füsioloogia eksami juhend.
5.1. Eksam on kirjalik ja toimub vastavalt füsioloogia aineprogrammile, mille võib leida allpool ja mis on üliõpilastele õppeaasta jooksul teemade kaupa välja jagatud.
5.2. Eksamile pääsevad ainult need üliõpilased, kellel ei ole praktikumide ega seminaride võlgnevusi. Eksamipunktide maksimumiks on 100%. Sellest moodustavad kuni 30% kontrolltööde keskmine, 5% seminaride keskmine ja kuni 65% vahetult eksamil saadud punktid.
5.3. Kirjalikuks vastuseks antakse aega 3 tundi. Aeg hakkab kehtima küsimuste ja paberi kättesaamisest.
5.4. Eksamil tuleb vastata:
5.4.1. Kümnele lühiküsimusele, milleks on aega 15 minutit. Selle möödudes korjatakse vastused ära. Ühe lühiküsimuse vastuse väärtus on 0,5 punkti.
5.4.2. Kolmele temaatilisele küsimusele, mis sisaldavad ka praktiliste tööde materjali. Vastuse väärtus iga küsimuse eest on kuni 10 punkti. Esimene temaatiline küsimus on vere, hingamise või südame-veresoonkonna, teine seedimise, eritumise, sisesekretsiooni või aine- ja energiavahetuse, kolmas erutuvate kudede, närvisüsteemi või meelte kohta.
5.5. Hindamine: Lühiküsimused: 10 x 0,5 = 5 (5%)
Temaatilised: 3 x 10 = 30 (summa x 2) (60%)
Kontrolltööde koondhinne: kuni 30 punkti (keskmine x 3) (30%)
Seminaride koondhinne: kuni 10 punkti (keskmine x 0,5) (5%)
Kokku 100%
Hinne pannakse vastavalt tulemusele järgmiselt:
A 91-100 %
B 81-90 %
C 71-80 %
D 61-70 %
E 51-60 %
F 0 -50%
5.6. Eksam loetakse mittesooritatuks (F) siis, kui kogutud punktide summa jääb alla 51%.
5.7. Eksami mittesooritamisel toimub esimene järeleksam veel kevadise eksamisessiooni ajal. Teine järeleksam toimub augusti viimasel nädalal vastavalt kehtestatud eksamipäevale.
Esmatähtsad õpikud:
1. Schmidt, R. F., Thews, G. Inimese füsioloogia, Tartu 1997
2. Guyton A. C. Textbook of medical physiology, W.B.Saunders Company, 1991, 1996, 2000
3. Füsioloogia praktikum I . Toimetaja P-H. Kingisepp, Tartu 1999, 2001, 2003
4. Füsioloogia praktikum II . Toimetaja P-H. Kingisepp, Tartu 2002
Programm