Eesnäärmepõletiku sümptomitega mehed peavad oma elukvaliteeti sageli kehvaks

Tartu Ülikooli teadlaste juhtimisel tehtud uuringust nähtub, et eesnäärmepõletiku kaebustega mehed põevad kaebusteta meestega võrreldes rohkem kaasuvaid haigusi ning neile on iseloomulikud mitmesugused tervist kahjustavad harjumused ja hoiakud.

Eesnäärmepõletik on kompleksne kliiniline seisund, mis võib mõjutada mehi igal eluetapil ja on alla 50-aastastel meestel sagedasim uroloogiline diagnoos. Haiguse kliiniline pilt on mitmekesine, hõlmates nii ilma nähtavate sümptomiteta põletikku kui ka tugevate väikevaagnavalude ja urineerimisvaevustega kulgevaid vorme.

Suurele esinemissagedusele vaatamata on eesnäärmepõletik teiste eesnäärmehaigustega võrreldes palju vähem uuritud. Nii tegid Tartu Ülikooli, Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS-i, Tartu Ülikooli Kliinikumi, Tervise Arengu Instituudi ning Oulu Ülikooli teadlased ja arstid läbilõikeuuringu, mille eesmärk oli võrrelda eesnäärmepõletiku kaebustega ja kaebusteta meestel sümptomite profiili, üldist ja seksuaaltervist, kaasuvaid haigusi, riskifaktoreid ning elustiili.

Uuringusse kaasati 20–79-aastased mehed, kellest 82-l olid eesnäärmepõletiku kaebused ja 711-l polnud. Uuringus osalemiseks täitsid nad teadlaste koostatud küsimustiku.

Teadusajakirjas Andrology avaldatud uuringu tulemustest nähtus, et kolmandik kaebustega meestest hindas oma tervist halvaks. Võrreldes kontrollrühma meestega oli neil rohkem diagnoositud neeruhaigusi, eesnäärme healoomulist suurenemist, seksuaalsel teel levivaid infektsioone, kroonilisi närvisüsteemi haigusi ja depressiooni.

Nende partneritel oli sagedamini põiepõletikku ja günekoloogilisi infektsioone, samuti esines nende lähisugulastel rohkem eesnäärmepõletikku. „See viitab haiguse võimalikule geneetilisele ja immunoloogilisele taustale, mis võib olla seotud ka suurema vastuvõtlikkusega hingamisteede nakkuste suhtes, mis selgus esmakordselt meie uuringust,“ tõi uuringu üks autoreid, Tartu Ülikooli meditsiinilise mikroobiökoloogia professor Reet Mändar esile uue seose.

Uuringust nähtus, et eesnäärmepõletiku kaebustega meeste seas oli vähem rahulikke, kuid rohkem muretseja tüüpi mehi kui kaebusteta meeste seas. Samuti tarbisid nad sagedamini kanget alkoholi, antidepressante, rahusteid ja uinuteid ning nende tööelu iseloomustas sagedamini öine töötamine ja pidev stress. Kaebused häirisid nii nende seksuaalelu kui ka igapäevaseid tegemisi.

Geneetilised tegurid ja kesknärvisüsteemi tasakaalutus, aga ka partneri urogenitaaltrakti mikrobioota seisund kui soodustav tegur ootavad uusi uuringuid.

Teadlased rõhutavad, et eesnäärmepõletiku kaebustega patsiendid vajavad kompleksset kliinilist käsitlust ja ravi, milles võetakse arvesse sündroomi mitmeid olulisi tegureid.

Teadusartikkel „Dramatically deteriorated quality of life in men with prostatitis‐like symptoms“ ilmus ajakirjas Andrology. Artikli autorid on Reet Mändar, Paul Korrovits, Kaja Rahu, Mati Rahu, Eva-Liisa Sibul, Aare Mehik ja Margus Punab.

Lisateave:
Reet Mändar
Tartu Ülikooli meditsiinilise mikroobiökoloogia professor
737 4179
reet.mandar@ut.ee